Duyu Bütünleme | Otizm | Gelişim Geriliği

Özel Öğrenme Güçlüğü Nedir?

Özel öğrenme güçlüğü nedir? Ne yazık ki bir çok kişide, konusunda edinmiş olduğu yanlış bilgilerden ötürü kendi çocuklarında bu durum kendini gösterdiği zaman yanlış kararlar alarak onların gerek eğitim gerekse sosyal yaşantı konusunda ciddi anlamda zorlanmasına sebep olabiliyorlar. Halbuki bir kişinin zekası normal veya normalin üstünde olmasına rağmen zekası, yaşı ve ona verilmekte olan eğitimin düzeyine göre olması gerektiği şekilde bilgileri alamaması durumu kendini göstermektedir. İşte bu durum genel olarak özel öğrenme güçlüğü olarak tanınmaktadır. Öğrenme güçlüğü yaşamakta olan bir çocuk için bu tanın doğru şekilde konulabilmesi adına ilk olarak çocuğun zekasının normal veya normalin üstünde olması gerektiğinin belirlenmesi gerekmektedir. Yani zeka geriliği bulunan çocukların yaşayacakları öğrenme sorunları ne yazık ki bu konu başlığı altında değerlendirilmeyecektir.

Özel Öğrenme Güçlüğü Zihin gelişimi ile alakalıdır

Özel Öğrenim Güçlüğü | Otizm | Gelişim Geriliği Özel Öğrenim Güçlüğü | Otizm | Gelişim Geriliği Ortaya çıkmış olan özel öğrenme güçlüğü sorunu doğuştan itibaren kendini gösteren zihin gelişimi ile alakalı bir sorundur. Çocuğun matematiği sevmemesi ya da az okuması ile alakalı olmadığı için çocuk bu durumun farkındadır ve bundan dolayı da okumaktan kaçınacaktır. Okul öncesinde disleksi yani özel öğrenme güçlüğünün ortaya çıktığının en büyük belirtilerinden bir tanesi konuşmada gecikme ve kelimeleri yanlış söylemedir. Çocuk bu dönemde ismini bilmiş olmasına rağmen kişi ya da nesnelerin isimlerini hatırlamayacaktır. Çocukların bu yaşta kelime hazinesi çok yavaş bir şekilde artış gösterecek, yön problemi yaşamaya başlayacaktır. Sayıları sırası ile öğrenememek, şekilleri tersten çizme, aceleci olma ve dikkatin çok kolay bir şekilde dağılması gibi sorunlar da yine okul öncesi dönemdeki özel öğrenme güçlüğü belirtileri içerinde yer almaktadır. İlkokul dönemindeki çocuklarda ise çocuklar sözlü sınavlarda çok daha başarılı sonuçlar elde edebilirken yazılı sınavlarda ne kadar çalışmış olsalar da başarısız sonuçlar alabilirler. Aynı zamanda okumayı çok zor öğrenme, bazı harfleri yazarken ya da okurken karıştırma, okuma ya da yazma esnasında harf yahut hece atlama, kelimelerin sonlarını uydurarak okuma, özet yapma konusunda zorlanma, yazma ödevlerinden kaçınma dört işlemlerde hata yapma, zamanı karıştırma gibi birçok farklı sebep çocuklarda özel öğrenme güçlüğü olduğu anlamına gelecektir.

Uzman desteği  tedavi sürecini kısaltmaktadır

Bu konuda kesin sonuçların alınması adına ise mutlaka İstanbul Duyu Bütünleme olarak gerekli olan çalışmaları eksiksiz olarak yapmamız gerekmektedir. Deneyimli uzmanlarımız tarafından yapılacak olan çalışmalar ile birlikte çocuklarda bu sorunların kendini göstermesinin nedenleri belirlenecek ve buna göre de tedavilerine hiç zaman yitirilmeden başlanmış olacaktır. Özel öğrenme güçlüğü kimi zaman dikkat eksikliği, depresyon, kaygı bozukluğu, hareketlilik olmak üzere birçok farklı psikiyatrik bozukluklar ile birlikte seyredebilmektedir. Böylesi durumlarda ise gerekli olan tedavilerin de hiç zaman kaybedilmeden yapılması gerekmektedir. Bu durumun kendini göstermiş olduğu çocukların mutlaka bire bir şekilde özel eğitim almaları önemlidir. Bu sayede özel öğrenme güçlüğü ile alakalı yapılması gereken her türlü çalışma Bakırköy’de yer alan merkezimizde eksiksiz olarak yerine getirilmiş olacaktır. Yapılacak olan çalışmalar esnasında eğer ki dikkat eksikliği durumu söz konusu ise alınacak olan ek tedaviler ile çocukların gerek eğitim gerekse sosyal hayatlarında onları ciddi anlamda zorlayabilecek olan her türlü olumsuzluğun başarılı bir şeklide giderilmesi sağlanacaktır. Geçmiş dönemlerde her ne kadar üzerinde çok fazla durulmamış olsa da günümüzde ailelerin çok daha fazla bilinçlenmesi ile birlikte tedavisinin çok daha etkili bir şekilde yapıldığı özel öğrenme güçlüğü, düzenli olarak gerçekleştirilecek olan tedaviler sonrasında ortadan kaldırılmış olacaktır. Bunun sonucunda ise çocukları hayatlarını hiç olmadığı kadar iyi bir şekilde sürdürmeye başlayacaklardır.

Benzer Yazılar


Çocuklarda görülen gelişimsel bozuklukları eğer ki erken dönemde gerekli olan tanı ve tedaviler ile kontrol altına alınmazsa, ilerleyen dönemlerde gerek anne babaların gerekse çocukların pek çok farklı alanda ciddi anlamda zorlanmasına sebep olacaktır.


©Copyright 2020 | İstanbul Duyu Bütünleme

Seolu Web Tasarım