Duyu Bütünleme | Otizm | Gelişim Geriliği

İSTANBUL DUYU BÜTÜNLEME


Çocuklarda görülen gelişimsel bozuklukları eğer ki erken dönemde gerekli olan tanı ve tedaviler ile kontrol altına alınmazsa, ilerleyen dönemlerde gerek anne babaların gerekse çocukların pek çok farklı alanda ciddi anlamda zorlanmasına sebep olacaktır. Geçmiş dönemlerin aksine artık her geçen gün kendini gösteren yenilikler sayesinde gelişim bozukluğu olan çocuklar hayat ile bağını kopartmıyor, aksine hayatın içerisinde daha öncesinde olmadığı kadar etkili bir şekilde yer alıyor. Bu aşamada anne babanın dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunların başında ise çocukların çok ufak yaşlardan itibaren gerekli olan eğitimi alması gelir. Böylelikle çocukların gerek fiziksel ve zihinsel gelişimleri gerekse sosyal ilişkileri daha sağlıklı bir şekilde gelişir.

Çocukların var olan çevresel durumlara en iyi şekilde adapte olabilmesi ve yaşına göre uygun bir yaşantıya sahip olabilmesi adına gerekli olan duyusal gelişiminin, bilişsel gelişiminin ve psiko-motor gelişiminin ortak bir şekilde gelişmesi gerekmektedir. Eğer ki bu gelişim olması gerektiği dönemlerde gerekli şekilde gerçekleştirilmezse, ortaya çıkacak olan sonuçlar tahmin edilenden çok daha ciddi bir hale gelmiş olur.Çocuklar için oldukça kritik olan bu dönemlerde İstanbul Duyu Bütünleme olarak var olan gelişim ilkelerini esas alarak onlara en uygun eğitimi vermeyi hedefliyor ve çalışmalarımızı da buna göre şekillendirmeye özen gösteriyoruz.

Bilinenin aksine gelişim bozukluğu olan çocuklar için verilecek olan en iyi eğitim yalnızca masa başı becerileri ile sınırlı olmamaktadır.

Bununla birlikte var olan tüm duyusal gelişimi ve gelişim alanları temel alınmalı ve bunların bütünleştirilmesi ile sonuca ulaşılması gerekmektedir. 2009 yılından günümüze kadar geçen süre içerisinde vermekte olduğumuz eğitimlerin temel amacı çocukların duyularının mümkün olan en koordineli şekilde çalışmasını sağlamak ve bu sayede de algılarını arttırmaktır. Algıların arttırılmaya başlanmasının yanı sıra gelişimsel geriliklerine ve bozukluklarına neden olmakta olan olumsuz yaşantılarını ortadan kaldırıyor ve bunun yerine onların sosyal yaşamlarına uygun olacak tarzda pozitif becerileri koyuyoruz. Çocuklar, alacakları bu eğitimler ile birlikte hareket kapasitelerini geliştirecek, kendilerine olan güvenlerinin daha öncesinde hiç olmadığı kadar artmasını sağlamış oluyoruz.

Birçok kişinin düşüncesinin aksine otizm farklılık değildir.

Kurum olarak bu düşüncenin ortadan kaldırılması ve otizmin yalnızca iyileştirilebilecek bir hastalık olarak kabul edilip mümkün olan en erken tanı ve tedavi yöntemlerinin kullanılarak çocukların tekrardan sosyal yaşama kazandırılmasını sağlamayı hedefliyoruz. Konusunda uzman olan eğitmenlerimizin bünyesinde gerçekleştirilmekte olan eğitimlerin her birinin amacı, çocukların kendilerini yalnız hissetmemeleri ve onların da normal birer birey olduklarının farkına varmalarıdır. Çünkü aksi bir durumda yani eğitim almakta olan çocukların hastalıklı olduklarını düşünmelerinin sağlanması durumunda alacakları eğitim hiçbir işe yaramayacaktır.

Var olan eğitim ilkelerimiz arasında en fazla önem verdiğimiz konuların başında gelen okul-aile işbirliği ile genellenebilir öğrenme ve davranış değişikliğini gerçekleştirmekteyiz. Bu sayede otizmli birey, olması gerektiği gibi normal bir gelişim gösterecek ve akranlarının seviyesine çekilerek normal eğitim hayatına devam etmesini hedeflemekteyiz. İstanbul Avrupa yakası, Bakırköy ilçesinde; Duyu bütünleme, refleksoloji, dil – konuşma desteği, özel öğrenme güçlüğü tedavisi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisi gibi tedavilerin yanı sıra çocuklar için özel olarak okul desteği de vermekteyiz. Yine bünyemizde yer alan grup eğitimleri sayesinde otizm tedavisialtındaki öğrenciler yaşıtları ile beraber birçok farklı deneyimi gerçekleştirme imkanına da sahip olacaklardır. Bunların yanı sıra Bakırköy’de vermekte olduğumuz bireysel eğitimler sayesinde çocuklar alacakları duyu bütünleme seansı ile birlikte kendilerini daha öncesinde hiç olmadığı kadar iyi hissetmeyi de başarmış olacaktır.