Duyu Bütünleme | Otizm | Gelişim Geriliği

Erken Çocukluk Döneminin Yaygın Korkuları ile Başa Çıkmalarında Çocuklara Yardım Etmek

Canavarlar, Hayaletler ve Karanlık

Çocuk, görünüm ile gerçek arasındaki ayrımı daha iyi yapana kadar onun kitaplarda ve televizyonda korkutucu hikayelere maruz kalma oranını azaltın. odasında çocukla birlikte ayrıntılı bir ''araştırma'' yaparak hiç canavar olmadığını gösterin. Gece lambasını açık bırakın, uyuyana kadar çocuğun yanında oturun ve en sevdiği oyuncağı güvence sağlaması için yanına koyun.

Anaokulu ya da Kreş

Eğer çocuk anaokuluna gitmeye direniyor fakat bir kez oraya gitti mi halinden memnun görünüyorsa, korku muhtemelen ebeveynden ayrılma ile ilgilidir.Bağımsızlığı nazikçe teşvik ederken bir yandan da yakınlık ve şefkat sağlayın. Eğer çocuk anaokulunda bulunmaktan dolayı korkuyorsa neyin korkutucu olduğunu bulmaya çalışın. Bu; öğretmen, çocuklar ya da kalabalık ve gürültülü bir ortam olabilir. Çocuğa okulda eşlik ederek ve aşamalı biçimde orada bulunduğunuz zamanı azaltarak fazladan destek sağlayın.

Hayvanlar

Çocuğu bir köpeğe, kediye ya da korku uyandıran bir başka hayvana yaklaşması için zorlamayın. Çocuğun kendi hızında ilerlemesine izin verin. Bir hayvanın nasıl tutulacağını ve sevileceğini uygulamalı olarak gösterin. Nazikçe yaklaşıldığında hayvanın arkadaşça davranacağını açıklayın. Eğer çocuk hayvandan büyükse bunu vurgulayın. '' Sen kocamansın. Bu kedicik muhtemelen senden korkuyor!''

Şiddetli Korkular

Eğer çocuğun korkusu şiddetli ise uzun bir zaman devam ederse, günlük aktiviteleri engellerse ve önerilen yolların hiçbiri ile azaltılmazsa korku fobi boyutuna varmış demektir. Fobiler bazen aile sorunları ile ilişkilidir ve danışmanlık ile azaltılabilir. Kimi durumlarda da çocuğun duygusal öz düzenleme kapasitesi geliştikçe fobiler tedaviye gereksinim duymadan hafifler.
Önceki Yazı

Benzer Yazılar


Çocuklarda görülen gelişimsel bozuklukları eğer ki erken dönemde gerekli olan tanı ve tedaviler ile kontrol altına alınmazsa, ilerleyen dönemlerde gerek anne babaların gerekse çocukların pek çok farklı alanda ciddi anlamda zorlanmasına sebep olacaktır.


©Copyright 2020 | İstanbul Duyu Bütünleme

Seolu Web Tasarım