Duyu Bütünleme Nedir?

Duyu Bütünleme Nedir? Her gün çevremizi deneyimler ve çevremizden gelen duyusal bilgileri yorumlarız. Bu bilgilerin geldiği duyular :
  • Görme
  • İşitme
  • Dokunma Tat
  • Koku Denge
  • Hareket duyumuz (vestibüler duyu)
  • Kas eklem duyumuz (proprioception)
Denge ve hareket duyumuz uzay boşluğunda nerede olduğumuzu ve başımızın yer çekimine göre nerede olduğunu bilmemizi sağlarken, kas ve eklem duyumuz bize ne kadar kuvvet uyguladığımızı ve vücut uzuvlarımızın vücudumuza göre nerede olduğunu bilememizi sağlar. Bütün bu duyular bize kendi vücudumuz ve çevre hakkında bilgi sağlar. Beynimizin gelen duyusal bilgileri düzenlediği ve yorumladığı bu sürece Duyu Bütünleme denmektedir.

Çocukluk deneyimlerinin önemi

Çocukların çoğunda duyu bütünleme tipik çocukluk deneyimleri ile gelişir. Çocuklar bu duyusal deneyimler ile çocuklar gelen duyusal girdiyi yorumlama, ayarlama ve uygun cevap verebilmeyi geliştirirler. Örneğin çocuklar, koşma, sallanma ve yuvarlanma gibi aktiviteler ile vücutlarının uzaydaki konumu hakkında bilgi kazanırlar.

Duyusal bilgiyi düzenleme

Bu kazanım/bilgi onların dünyada güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olur. Örneğin; yolun karşı tarafına güvenli bir şekilde geçmek. Bununla birlikte bazı çocukların hergünki duyusal bilgiyi düzenleme becerisi olması gerektiği gibi gelişmeyebilir. Ve bunun sonucu olarak, oyun, giyinme, yemek yeme ve sakin durabilme gibi günlük yaşam aktivitelerinde zorluklar ile sonuçlanabilir. Bu durum çocukta duyu bütünleme ile ilgili problemler olduğunu gösterir. Bu problem sıklıkla duyu bütünleme bozukluğu ya da duyusal işlemleme bozukluğu olarak tanımlanır.
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar


Çocuklarda görülen gelişimsel bozuklukları eğer ki erken dönemde gerekli olan tanı ve tedaviler ile kontrol altına alınmazsa, ilerleyen dönemlerde gerek anne babaların gerekse çocukların pek çok farklı alanda ciddi anlamda zorlanmasına sebep olacaktır.


©Copyright 2020 | İstanbul Duyu Bütünleme

Seolu Web Tasarım