Duyu Bütünleme | Otizm | Gelişim Geriliği

Dispraksi (Motor planlama bozukluğu)

Dispraksi; felç ya da ataksi olmadığı halde basit hareketleri birleştirerek karmaşık hareketlerde bulunma yeteneğinin bozulması olarak tanımlanır. Bireyin bir yönerge üzerine ya da kendi isteğiyle yaşına uygun becerileri koordineli ve rahatça doğru şekilde planlama,sıralama ve yerine getirmede yaşadığı zorluktur.Belirtilerini üç farklı döneme ayırabiliriz.

Bebeklik döneminde Dispraksi

*Yüzüstü yatmayı reddetme ve emeklemeden yürüme, *Oturma, emekleme, yürüme gibi aktivitelerde gecikme, *Kaslarda gevşeklik veya sert kas yapısı, *Katı yiyeceğe geçişte zorlanma.

Erken çocukluk döneminde Dispraksi

*Düğme ilikleme, fermuar açma kapatma gibi becerilerde zorlanma, *Giyinme soyunma becerilerinde bağımsızlaşamama, *Çatal kaşık kullanımında gecikme, *Merdiven inip- çıkmada zorlanma, *Makas ile kesme ve kalem tutma gibi beceriler akranlarının gerisinde olma, *Oyun oynama, oyun kurma ya da grup oyunlarına katılmada zorlanma, *Dans, folklor gibi aktivitelerde hareketleri arkadaşlarıyla uyum içinde yapmada zorlanma.

Okul döneminde Dispraksi

*Motor becerilerde zorlanma, *Herhangi bir spor dalında başarılı olamama, *Etkinlik ya da egzersize istekle başlayıp birkaç seans sonrası yarım bırakabilme, *Bisiklete binme, ip atlama gibi aktiviteleri gerçekleştirmekte zorlanma, *Duruş bozukluğu, çabuk yorulma, korkak davranışlar sergileme, *Sağ sol el kullanımında kararsız kalma, *Planlamada ve organize olmada sorun yaşama, *Yer-yön algısında zayıflık, *Satır arasına yazıyı yazmada zorlanma ve resim yaparken sayfayı tamamen kullanmama.

Benzer Yazılar


Çocuklarda görülen gelişimsel bozuklukları eğer ki erken dönemde gerekli olan tanı ve tedaviler ile kontrol altına alınmazsa, ilerleyen dönemlerde gerek anne babaların gerekse çocukların pek çok farklı alanda ciddi anlamda zorlanmasına sebep olacaktır.


©Copyright 2020 | İstanbul Duyu Bütünleme

Seolu Web Tasarım

Open chat