Duyu Bütünleme | Otizm | Gelişim Geriliği

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda tuvalet eğitimi uyanık ve uyur durumlarda dışkı ve idrar kontrolünün kazanılmasıdır. Tuvalet eğitiminde başarılı olabilmek için hem çocuğun kaslarınn ve sinirlerinin olgunlaşması hem de uygun zamanda uygun eğitim verilmelidir. Tuvalet eğitimi ikinci doğum gününü takip eden aylarda en iyi şekilde verilebilir. Bu aylarda çocuklar dolu idrar ve ya rektum sonucu oluşan sinyalleri algılayabilir ve bu kasları açmak için uygun mekanı beklerler. Bu durum çocukların tuvalet eğitimine tepki verebilmesi için gerçekleşmesi gereken bir fizyolojik olgunluktur.

Tuvalet eğitiminin önemi

Yürüme çağında bir kaç saat kuru kaldıktan sonra idrar yapma ve ya dışkılama için oyuna ara verirler ve ıslak ve ya kirli bezden dolayı rahatsız olduklarını gösterirler.3 yaşının başlarına ya da ortalarına kadar henüz tuvalet eğitimi almamış çocuklar 4 ay içerisinde tamamen eğitilebilirler. 27 aydan önce başlanan tuvalet eğitimi süreci sadece uzatır. Bazen eğitime başlama yaşı çocuğun buna hazır oluş durumuna göre de değişiklik gösterir.Etkin tuvalet eğitimi teknikleri düzenli tuvalete gitme rutinini, nazik bir şekilde onları cesaretlendirmeyi ve denemelerinden dolayı onları takdir etmeyi içermektedir. Tuvalet eğitimine başlarken çocuk önce oturağa alıştırılır. Bunun için başlangıçta giysileri ile ve kısa süre oturağa oturtulur.Daha sonraları, külodu çıkarılıp oturtulur ve oturma süresi gittikçe uzatılır.

Tuvalet eğitiminde oturak

Çocuğun oturakta oturmasını sağlamak için eline ilgisini çekecek oyuncak ve benzeri malzemeler verilebilir. Çocuk tuvaletini oturağa yaptığı zaman hemen onaylamalı ve memnuniyetinizi göstermelisiniz. Aferin, teşekkür ederim gibi onay ifadeleri, çikolata,gofret vb. sevilen yiyeceklerin verilmesi çocuk için uygun ödüllerdir. Bu dönemde çocuk uygun aralıklarla tuvalete götürülür yada çocuğun tuvalet ihtiyacını anlamaya çalışarak gerekli zamanlarda oturağa oturtulabilir.Gündüzleri çocuğun altı bezlenmeyerek uygun yerlere tuvaletini yapması sağlanmalıdır.Çocuk tuvaletini söylemeye başladığı zaman artık geceleri de bezsiz yatırılabilir. Çocuk tuvaletini oturağa oturma konusunda inat ediyorda kalkmasına izin verip, bir süre sonra tekrar denenebilir. Bu inatlaşma uzadığında birkaç hafta sonra denemek üzere tuvalet eğitimi ertelenebilir. Çocukla çatışmaya girmek, bu konuda zorlamak çocuğun otonomi gelişimini etkileyebilir ve utanç ve kuşku duygularını artırabilir. Bununla birlikte tuvalet eğitimine iki buçuk yaşından geç başlanılması da kişilik gelişimi açısından uygun değildir.

Benzer Yazılar


Çocuklarda görülen gelişimsel bozuklukları eğer ki erken dönemde gerekli olan tanı ve tedaviler ile kontrol altına alınmazsa, ilerleyen dönemlerde gerek anne babaların gerekse çocukların pek çok farklı alanda ciddi anlamda zorlanmasına sebep olacaktır.


©Copyright 2020 | İstanbul Duyu Bütünleme

Seolu Web Tasarım

Open chat