Duyu Bütünleme | Otizm | Gelişim Geriliği

Anne Sütü ile Beslenmenin Avantajları

Yağ ve protein açısından doğru dengeyi sunması

Diğer memelilerin sütü ile karşılaştırıldığında, insan sütü yüksek yağ ve düşük protein oranına sahiptir. Bu denge ve sütün içinde bulunan özel protein ile yağlar sinir sisteminin hızlı miyelizasyonu için idealdir.

Tam beslenmeden emin olma

Bebeğini emziren bir anne, altı aylık oluncaya kadar, bebeğinin diyetine farklı bir besin eklemek zorunda değildir.Memelilerin sütü demir bakımından düşüktür. ancak anne sütü içerisindeki demir bebeğin sistemi tarafından kolayca emilebilir. Sonuç olarak, biberonla beslenen çocukların demir destekli formüla alması gerekir.

Sağlıklı fiziksel gelişime yardım eder

Bir yaşına kadar anne sütü alan çocukların kas-yağ oranları daha yüksektir. Bu durum anasınıfı çağına kadar devam eder ve daha sonraki yaşamda çocuğu aşırı kilo alma ve obeziteye karşı korur.

Birçok hastalığa karşı korur

Emzirme ile antikorlar ve enfeksiyonla savaşan birçok madde anneden bebeğe geçer ve bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Biberonla beslenen bebeklerle karşılaştırıldığında, anne sütü alan bebeklerin daha az alerjik reaksiyon gösterdikleri, daha az solunum ve bağırsak rahatsızlıklarına yakalandıkları görülmektedir. Anne sütü ayrıca iltihap kurutucu özelliğe de sahiptir ki bu özelliği ile hastalık belirtilerinin şiddetini azaltır. İlk dört ayda yapılan emzirme işlemi yetişkinlikte kandaki kolesterol seviyesinin düşük kalmasını sağlar ve dolayısıyla dolaşım sistemi rahatsızlıklarından korur.

Hatalı çene gelişiminden ve diş çürümesinden korur

Yapay memeden ise annesinin göğsünü emen çocuklar dişlerin şekil bozukluğundan kaynaklanan maloklüzyondan korunur. Anne sütü ayrıca biberon emerken uykuya dalan çocukların ağzında biriken tatlımsı sıvıdan kaynaklanan diş çürümelerinin de önüne geçer.
Sindirilebilirlikden emin olunur
Anne sütü alan çocuklarda biberonla beslenen çocuklara göre daha az kabızlık ve gastrointestinal problemler görülür; çünkü anne sütü alan çocuklar bağırsaklarında, biberonla beslenen çocuklarınkinden farklı bakteri barındırırlar.

Benzer Yazılar


Çocuklarda görülen gelişimsel bozuklukları eğer ki erken dönemde gerekli olan tanı ve tedaviler ile kontrol altına alınmazsa, ilerleyen dönemlerde gerek anne babaların gerekse çocukların pek çok farklı alanda ciddi anlamda zorlanmasına sebep olacaktır.


©Copyright 2020 | İstanbul Duyu Bütünleme

Seolu Web Tasarım